Etkinliklerimiz

 

DEPREM HAFTASI VE AFET BİLİNCİ ETKİNLİĞİ (3 Mart 2020)

1-7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri münasebetiyle TRAC Nevşehir Şubemiz Nevşehir AFAD İl Müdürlüğü ile Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Amatör Telsizcilik Kulübü birlikteliğinde 3 Mart 2019 tarihinde Üniversite kampüsünde “Deprem Haftası ve Afet Bilinci Etkinliği” gerçekleştirdi. Afet bilincinin anlatılması ve acil durumlarda telsiz haberleşmesinin önemine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen etkinlikte Afet ve Acil durum haberleşmesinin önemi ve Arama Kurtarma araçlarının tanıtımı yapılmış olup telsiz kullanımı konularında da ayrıca bilgilendirmeler yapıldı.

Etkinlikte TRAC Nevşehir Şube Başkanı Doç. Dr. M. Cüneyt BAĞDATLI Afet ve Acil durumlarda telefon hatlarında teknik sorunların yaşanabildiğini, bu nedenle alternatif iletişim araçları olan telsiz kullanımının önemini anlattıklarını belirtti. Ülke çapında duyarlı ve bilinçli bireylerin oluşmasına katkı sağlamak için çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Bağdatlı, “TRAC, 1962 yılından beri Türkiye’de afet ve acil haberleşme kapsamında etkin bir rol üstlenmektedir.  Ayrıca Türkiye Afet Müdehale Planı kapsamında afet ve acil durumlarda devletin haberleşme çözüm ortağı olarak etkin rol aldığını belirterek, acil ve afet durumlarında telsizle haberleşmenin önemini anlatarak gönüllülerimizi artırmaya çalışıyoruz. Kriz durumlarında iller arasında iletişimi sağladıklarını kaydederek gerek duyulması durumunda da uluslararası haberleşmede sağladıklarını kaydetti.

Fotoğraf arşivi için tıklayınız

İLKYARDIM FAKINDALIK EĞİTİMİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca vatandaşlarımızın afetlerde güvende kalabilmeleri için başlatılan “Afetlere Hazırlık Yılı” çalışmaları kapsamda, Nevşehir’de yürütülen faaliyetlere ilave olarak,

Nevşehir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinasyonunda Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü iş birliği ile  28 Ocak 2020 tarihinde, AFAD gönüllüleri ve TRAC Nevşehir Şubesi üyelerine yönelik ilkyardım farkındalık eğitimi verilmiştir.

 

TRAC NEVŞEHİR ŞUBESİ NEVŞEHİR AFAD’da DÜZENLENEN TÜRKİYE AFET MÜDEHALE PLANI MASABAŞI TATBİKATINA KATILMIŞTIR.

TRAC Nevşehir Şubesi Nevşehir Afet müdahale planı kapsamında olası muhtemel meydana gelebilecek taşkın, sel ve toprak kaymalarına yönelik olarak 28 Ağustosta gerçekleştirilecek saha tatbikatı öncesi Nevşehir AFAD il Müdürlüğünde Plan Tatbikatına katılmıştır.

Gerçekleştirilen masabaşı plan tatbikatı, 1 Ağustos tarihinde İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde gerçekleştirilmiştir. Olası bir afet senaryosuna göre Nevşehir’deki kurum, kuruluşlar ve STK’ların hareket tarzları, rolleri belirlenerek karşılıklı değerlendirme ve fikir alış-verişi yapılmıştır. Buna müteakip 28 Ağustosta yapılacak saha tatbikatının mekânları tespit edilerek katılımcıların hareket tarzları ve görev dağılımları belirlenmiştir.

Fotoğraf arşivi için tıklayınız.

DEPREM HAFTASI VE AFET BİLİNCİ ETKİNLİĞİ (5 Mart 2019)

‘1-7 Mart Deprem Haftası’ dolayısıyla 5 Mart 2019 tarihinde Nevşehir İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü ile TRAC Şubesi ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Amatör Telsizcilik Kulübü işbirliğinde deprem ve afet bilincinin aktarılması, acil durumlarda telsiz haberleşmesinin önemine dikkat çekmek amacıyla etkinlik düzenlendi.

1-7 Mart Deprem Haftası olması nedeniyle toplumu ve öğrencileri bilinçlendirmeyi ve duyarlılığın arttırılmasını hedeflediklerini belirten AFAD İl Müdürü Ömer Kaman ise, 7/24 esasına göre olası afet ve acil durumlara hazırlıklı olduklarını belirtti. Kaman daha sonra AFAD personeli ile birlikte katılımcılara olası durumlara karşı kullanılan; enkaz altı kameralı görüntüleme sistemi, el hiltisi, hidrolik kesme-ayırma cihazı,  beton kesme cihazı, şarjlı hilti (matkap), aydınlatma cihazı, destek malzemeleri, hızarlı beton ve ağaç kesme cihazı, tilki kuyruğu, elektrikli ve şarjlı fan sistemi, sürüngen yakalama aparatı, şarjlı spiral, şarjlı ve manüel kesme-ayırma cihazı, havalı kaldırma yastığı, hidrolik basınçlı beton kırıcısı, hortumlu fan sistemi, jeneratör, enkaz altı dinleme cihazı, 8×8 amfibik araç, dağcılık malzemeleri, drone ve benzeri araç ve gereçlerin tanıtımını yaparak, kullanım alanları hakkında bilgi verdi.

NEVÜ Amatör Telsizcilik Kulübü akademik danışmanı ve aynı zamanda 1991 Bakanlar Kurulu kararı ile Kamu yararına çalışan bir Dernek olan ve Türkiye’de  59 Şubesi bulunan, Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Nevşehir Afet ve Acil Haberleşme Birimi Şube Başkanı Doç. Dr. M. Cüneyt Bağdatlı ise “Biz amatör telsizciler olarak, herhangi bir olağan üstü durumlarda telekom sistemlerinin çekmediği veya yoğunluktan dolayı meşgul olduğu durumlarda telsizlerimizle haberleşme irtibatını sağlayarak devletimizin birimlerine haberleşme desteği sağlıyoruz. Bu telsizleri kullanabilmek için öncelikle Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Amatör Telsizcilik sınavlarına katılarak telsiz kullanım ruhsatı alıyoruz. Bu belge olmadan kişi veya kişilerin telsiz taşıması ve kullanması kanunen yasak” diye konuştu.

Ayrıca tanıtıcı ve bilgilendirici broşürlerin dağıtıldığı etkinlikte,  AFAD Başkanlığı tarafından yürütülen ‘O Kahraman Benim, AFAD Gönüllüsü Ol’ kampanyası kapsamında gönüllü olmak isteyenlerin kayıtları alındı.

Fotoğraf arşivi için tıklayınız.

 

TRAC NEVŞEHİR ŞUBESİ ÜYELERİ ARAMA VE KURTARMA EĞİTİMİNE KATILDILAR

TRAC Nevşehir Şubesi üyelerine Afet ve Acil Durumlarda daha bilinçli olmak adına AFAD Nevşehir İl Müdürlüğü personeli tarafından Arama ve Kurtarma Eğitimi verilmiştir. Enkaz sahasında uygulamalı olarak alınan eğitim, arama ve kurtarmanın temel prensipleri, en kaz altından ekipman kullanımlarına kadar acil müdahalede yapılabilecek genel konularda uygulamalı olarak yürütülmüştür.

Fotoğraf arşivi için tıklayınız

RO: 145.600  TELSİZ ROLESİ KURULUM ve BAKIM ÇALIŞMALARI

Nevşehir Merkez Kale arkası Kahveci Dağına 145.600 Telsiz Rolesi Kurulmuş olup ilgili Telsiz Rolesinin bakımı TRAC Nevşehir üyeleri tarafından gerçekleştirilmiştir.

1324 Rakımlı bir mevkide bulunan Role Afet ve Acil Haberleşmede 24 saat esaslı olarak bölgede faaliyet göstermektedir.

Fotoğraf arşivi için tıklayınız.

 

R91: 439.175 OYLU DAĞI  TELSİZ ROLESİ KURULUM ve BAKIM ÇALIŞMALARI

Nevşehir, Uçhisar Oylu Dağına 439.175 Telsiz Rolesi Kurulmuş olup ilgili Telsiz Rolesinin bakımı TRAC Nevşehir üyeleri tarafından gerçekleştirilmiştir.

1642 rakımlı bir mevkide bulunan Role Afet ve Acil Haberleşmede 24 saat esaslı olarak bölgede faaliyet göstermektedir.

Fotoğraf arşivi için tıklayınız.

 

BERLİN TEKNİK ÜNİVERSİTESİ AMATÖR TELSİZCİLİK KULÜBÜNDEN TRAC NEVŞEHİR ŞUBEMİZE ZİYARET

TRAC Nevşehir Şube Başkanımız ve aynı zamanda Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi olan Doç. Dr. M. Cüneyt BAĞDATLI’nın nezdinde Berlin Teknik Üniversitesi Amatör Radyo Kulübünden teknik bir ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaret kapsamında ilgili Üniversitenin Radyo Amatör Kulübü temsilcisi ve aynı zamanda Berlin Teknik Üniversitesi Uzay Teknolojileri bölümünde Uzman olan “Sebastian Lange, ( DL7BST)” ve Hermann Caroline”  yaptıkları çalışmalar hakkında üyelerimize bilgilendirme yapmışlardır. Ayrıca ileriye yönelik amatör radyo kulüpleri arasında yapılacak iş birliği konularında ön bir değerlendirme yaparak atılacak adımlara yönelik bilgi alış verişinde bulunmuşlardır